جولای ٢٠١٧

             

  

 

 

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

 ۱۴ تیر  ۹۶ /  ۵ جولای ۲۰۱۷

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

خودسوزی زن جوان اهل دیواندره و زن دیگر در سردشت

روز دوشنبه ٥تیرماه ۹۶، یک زن جوان اهل دیواندره که یک‌شنبه هفته گذشته اقدام به خودسوزی کرده بود، در یکی از مراکز درمانی شهر تبریز جان باخت. نام ویشادی منصوری ۲۳ساله بود که یک نوزداد ١٩ماهه نیز داشت.

 

خودسوزی یک زن در سردشت

خاطرنشان می‌شود روز یکشنبه چهارم تیر ۹۶ نیز یک زن جوان در سردشت، دست به خودسوزی زد. این زن جوان ۲۳ساله که بریوان محمدی نام داشت به بیمارستان منتقل شد ولی گفته می‌شود به علت شدت سوختگی احتمال مرگ وی زیاد است. خودسوزی زنان به‌خصوص در مناطق کردستان به‌دلیل فشار مضاعف و اقدامات زن‌ستیزانه قوانین اسلامی حکومت، در سال جدید شدت یافته است.

 

طی سه ماهه ابتدای سال۹۶، ١٣ زن و دختر در کردستان اقدام بە خودکشی كرده اند و جان باخته اند.

٨ مورد خودکشی ها از طریق حلق‌آویز، ٤ مورد از طریق خودسوزی و ١ مورد نیز از طريق غرق شدن، صورت گرفته است.

٥ تن از زنانی کە اقدام بە خودکشی کردەاند اهل مریوان،٢ تن اهل مهاباد، ٢ تن اهل دیواندرە، ٢ تن اهل سقز و ٢ تن نیز اهل ارومیە و تکاب بودەاند.


قوانین حاکم، حق و حقوق زنان را به رسمیت نمی‌شناسد. از طرف دیگر نبود قوانینی که از زنان آسیب‌دیده حمایت کند موجب می‌شود که آنان هنگام به بن بست رسیدن احسا س کنند به تنهایی توانایی انجام این تغییر را ندارند و احسا س ناتوانی، درماندگی و ناامیدی بر آن‌ها غلبه کند. در چنین شرایطی، تنها راه نجاتشان را در نابودی خود می‌یابند.

بقایای سنتهای عقب مانده، تمام زندگی شخصی، رفتار و اعمال زنان به نوعی به مسئله آبرو و حیثیت خانواده ربط داده می‌شود. زنان، ناموس مردان به شمارمی‌آیند و مردان پاسدارهای آنان تا بر باد داده نشود. همین باورکافی است تا به مردان اجازه دهد هر جنایتی را به بهانه حفظ این ناموس مرتکب شوند.
ازدواج‌های اجباری ازجمله دلایل افزایش طلاق، افسردگی، گریز از خانه و خودکشی به شمار می‌رود.

 

کردستان عراق اربیل

دیگر بس است زجر وشکتجه روحی وجسمی.  نابود باد فرهنگ وقوانین مرد سالاری.

مردی در اربیل کردستان عراق بخاطر فحش دادن همسرش او را مجبور به خوردن ادرار نمود وفیلم آنرا پخش نمود . بعد از پخش فیلم دستگیر شد .

این سوال است قانونی که از مردان زن ستیز حمایت می کند چه حکمی صادر می کند و برای جلوگیری از تکرار چنین انفاقانی چه برنامه ایی دارد ؟

 

خودکشی یک دختر ۱۲ ساله در گرگان

دختر ۱۲ ساله در گرگان پس از اینکه مورد تجاوز قرار گرفت، خودکشی کرد و جان سپرد دختر ۱۲ ساله روستایی پس از اینکه توسط یک مرد ۳۰ ساله مورد تجاوز قرار گرفت بوسیله خوردن قرص خودکشی کرد. این کودک اهل گرگان در پی این واقعه جان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری رکنا٬ دختر ۱۲ ساله در شب ۲۷ خرداد با یکی از دوستان خود در خیابان های روستا مشغول گفتگو بودند که با یک مرد ۳۰ ساله مجرد اهل همان روستا روبرو شدند، این مرد با دیدن دو دختر، به وسیله چاقو آن ها را تهدید کرد که دوست این دختر از ترس پا به فرار گذاشت اما دختر ۱۲ ساله در دام این مرد افتاد و وحشیانه مورد تجاوز قرار گرفت. این دختر ۱۲ ساله پس از آن دست به خودکشی زد و به دلیل عدم رساندن به موقع وی به بیمارستان پس از چند روز بستری و تحمل آثار قرص، سرانجام جان خود را از دست داد.

 

جوان ۱۹ ساله مینودشتی خواهر خود را به قتل رساند

رئیس پلیس آگاهی گلستان گفت که جوان ۱۹ ساله مینودشتی که از ازدواج خواهرش ناراضی بود، خواهر ٣٠ ساله خود را که فرزندی ۶ ماهه داشت با ضربات چاقو به قتل رساند. قتل های خانوادگی و ناموسی در ایران کماکان قربانی می گیرد.

 

دو فرد در دو پرونده جداگانه خواهران خود را تحت عنوان قتل ناموسی کشتند

دو شهروند ساکن آبادان در دو پرونده جداگانه اما با یک سناریوی مشابه خواهران خود را به قتل رساندند. این قتل ها که تحت عنوان ناموسی شکل گرفته است از جمله مواردی است که در قانون با اهمال با آن برخورد میشود. قتل های ناموسی در ایران در تعداد زیادی هر ساله قربانی می گیرد.

 

تأیید ورود ماموران امنیتی به پلاژهای خصوصی

رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی گفت که ورود ماموران نیروی انتظامی به پلاژهای خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران برای بازرسی آزاد است.

غلام ‌حیدر حیدری در ستاد ساماندهی طرح‌های دریای مازندران در ساری گفت "پلاژهای خصوصی که پذیرایی عمومی از مسافران دارند به عنوان حریم خصوصی محسوب نمی‌شوند و ورود ماموران نیروی انتظامی در آنها همانند سایر اماکن محدودیت قانونی برای ورود ندارد".

 

ایران در بین ۴۰ کشور دارای بالاترین نرخ زنانی که از همسرانشان جدا شده اند میباشد

در حال حاضر، ايران با بیش از یک میلیون زن بدون همسر در بالاترین رتبه در میان ۴۰ کشور قرار دارد.

روزبه کردونی، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه، ضمن ارائه اين آمار گفت: واقعیت آن است که در جوامع مختلف، زنان جدا شده از همسر یا همسر از دست داده با چالش‌های متعددی مواجه هستند.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که زندگی این زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به سبب آن خشونت‌های دیگر را علیه آنها روانه می‌کند، فقر آنهاست نوع نگاه به زنان تنها از سوی برخی مردان در بسیاری موارد حالت غیر اخلاقی دارد. متأسفانه برخوردهای این چنینی زندگی نگران ‌کننده‌ای را برای آنان فراهم ساخته است؛ به‌گونه‌ای که زنان جدا شده  در جامعه ایران در بسیاری موارد ناگزیرند مسئله جدایی خود را پنهان کنند.

 

سهیلا جورکش برای عمل جراحی راهی آمریکا می شود

سهیلا جورکش،قربانی اسیدپاشی اصفهان جمعه برای انجام یک عمل جراحی ۷ساعته که برای اولین بار در دنیا صورت می‌گیرد به بوستون آمریکا می‌رود تا بتواند بینایی‌اش رابه دست بیاورد.

 

بعد از گذشت ۵ ماه بازداشت طاهره ریاحی٬ هنوزهیچ دادگاهی برگزار نشده است

۵ماه از بازداشت طاهره ریاحی٬ روزنامه‌نگار٬ می‌گذرد بعد از مدت‌ها بازجویی و انفرادی هنوزهیچ دادگاهی برگزاری نشده است.

 

دستگیری ۱۱۰ نفردر مهمانی خصوصی مختلط

بامداد چهارشنبه گذشته، ۱۱۰ نفر زن و مرد که در یک مهمانی مختلط شرکت کرده بودند با صدور دستورات قضایی، توسط ماموران امنیت اخلاقی پلیس اطلاعات و امنیت خراسان رضوی دستگیر شدند.

 

زنان كارگر در غسالخانه، به حكم دادگاه اعتراض كردند

شماری از زنان كارگر در غسالخانه بهشت زهرا در تهران نسبت به حكم دادگاه كيفري تهران اعتراض كردند. اين دادگاه در ارديبهشت ماه، يك زن جوان را به اتهام رابطه با يك مرد غريبه، به ۷۴ضربه شلاق و دو سال كار در غسالخانه محكوم كرده بود.

زنان معترض گفتند" شغل ما یک شغل شریف و نماد خدمت به مردم است؛ این قبیل برخوردها، شکستن اعتبار و حرمت شغلی ماست ۸ ساعت کار سخت و توانفرسا و مشکلات شغلی بیشمار و همچنین دردها و آسیب‌های مختلف را تحمل می‌کنیم ولی اینگونه برخوردها قابل تحمل نیست"

 

طرح مقابله با زنان در محور کرج-چالوس

نيروي انتظامي قصد دارد در محور كرج- چالوس، طرح مقابله با زنان به بهانه حجاب را به اجرا بگذارد. بخشعلی‌ کامرانی صالح، فرمانده نیروی انتظامی البرز در ۴ تيرماه گفت "هدف از اجرای این طرح کاهش آسیب‌ها و بدحجابی‌هایی است که در حال حاضر در این محور مشاهده می‌شود".

پيش از اين، دراوایل خرداد امسال نیز اعلام شده بود که "ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور" از تیرماه ۹۶ با بازرسی از نهادهای زیر مجموعه دولت بر حجاب و عفاف کارکنان نظارت خواهد کرد.

 

ایران گام جدیدی در سرکوب زنان با عنوان برگزاری کلاس آموزشی برای متهمان به جرم بدحجابی برداشت.

خبرگزاریهای حکومتی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶ به‌ نقل از به‌اصطلاح مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس نوشتند "کسانی که به اتهام بدحجابی بازداشت شوند به جای معرفی به دادگاهها، به معاونت پیشگیری از جرم معرفی شده و در یک کلاس ۸ ساعته آموزشی شرکت می‌کنند".

همچنین روز ششم تیرماه ۹۶ دادستان ساری خبر داده بود که از این پس وسیله نقلیه افرادی که به کشف حجاب اقدام می‌کنند، توقیف شده و برای زنانی که کشف حجاب کنند پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

 

زنان تحصیلکرده با حقوق‌های ۱۵۰ هزارتومانی

زنان تحصیلکرده با دستمزدی کمتراز قانون کار، بدون‌ بیمه و قرارداد؛ زنانی با حقوق‌های ۱۵۰ هزارتومانی. این‌ روزها دختران و زنان تحصیلکرده که در مهد کودک‌های خصوصی، مطب‌های پزشکان، دفاتر مهندسی و صنف‌های مختلف بازار و مشغول به کار هستند، بیشتر از هر دوره دیگری به چشم می‌آیند؛ کارگرانی ارزان که میل به استقلال، و بعلت، اجبار فقر، بیکاری و آنها را وادار به پذیرش کارهایی با دستمزد پایین، بدون قرارداد و بیمه و شروطی متفاوت کرده است.

 

کیمیا علیزاده نخستین مدال نقره جهانی زنان ایران در تکواندو را کسب کرد

در بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی جهان در رشته تکواندو، کیمیا علیزاده موفق شد که نخستین مدال نقره‌ را از آن خود کند. علیزاده در دیدار پایانی به دلیل مصدومیت  نتوانست توانایی‌های خود را نشان دهد.

در بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان که در شهر موجو در کره جنوبی برگزار شد ۹۷۳ ورزشکار از ۱۸۳ کشور حضور داشتند.

کیمیا علیزاده در وزن ۶۲ کیلوگرم در دیدار پایانی مغلوب تکواندوکار آفریقایی از ساحل عاج شد و به مدال نقره دست یافت. علیزاده که از مصدومیت رنج می‌برد نتوانست توانایی‌های خود را در رویارویی نشان دهد و در پایان با نتیجه ۱۹ بر ۹ ازرقیب خود شکست خورد.

تیم تکواندوی زنان ایران با تنها مدال کسب‌شده توسط او توانست به مقام هشتم جهان دست یابد.

 

ایسکرا  ۸۹۱