می ۲۰۱۷

   

 

 

نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان

 

نسان نودینیان

 

مرگ یک شهروند روانسر24 ساله

مرگ یک شهروند روانسری24 ساله بر اثر شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج، پس از مسافرت برای دیدار خانواده از فنلاند به جمهوری اسلامی. دیاکو هاشمی ۲۴ ساله و اهل روانسر، پس از بازگشت از اروپا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کرج بازداشت شده و بر اثر شکنجه در اداره اطلاعات فوت کرده است

دیاکو هاشـمی سال ٢٠١١ بە فنلاند رفتە و اقامت این کشور را گرفتە بود.

یکی از نزدیکان این شهروند به وبسایت هەنگاو گفته است که دیاکو اوایل سال جاری پس از آنکە پدرش مریض شدە بود، از روی ناچاری بە ایران بازگشت اما از سوی شخصی گزارش و متعاقباً توسط نیروهای ادارە اطلاعات بازداشت شد.

بە گفتە این منبع، پس از دو ماه بازداشت، روز پنج‌شنبە هفتە گذشتە ۴ خرداد ماه، ادارە اطلاعات کرج امیر هاشمی، پدر دیاکو را احضار و بە وی اعلام کردەاست که فرزندت فوت شدە و همین امروز باید دفنش کنید. خانواده هاشمی  مدت ١۵ سال است کە در کرج زندگی می‌کنند. همچنین، نیروهای ادارە اطلاعات اجازە ندادەاند جنازە دیاکو را بە کرمانشاه برگردانند و خانوادە وی بالاجبار و در سکوت جسدش را در کرج دفن کردەاند. ادارە اطلاعات همچنین از امیر هاشـمی تعهد کتبی اخذ نمودە و اعلام کرده است که نباید این خبر در رسانەها منتشر شود

 

دیدار با بهنام ابراهیم زاده

بگزارش  کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری خانواده محمود صالحی وجمعی از فعالین کارگری با فعال کارگری وکودکان  بهنام ابراهیم زاده از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری دیدار کردند.  28 می ٢٠١٧

 

دیدار جمعی از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران با خانواده اسماعیل عبدی.

جمعی از اعضای کمیته پیگیری:

ما خواهان آزادی بی قید وشرط اقای عبدی هستیم .

چهارشنبه سوم خردادماه جاری در بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی جمعی از اعضای کمیته پیگیری برای تشکلهای آزاد کارگری به دیدار همسر وفرزندان این فعال صنفی رفتند.

در این دیدار بهنام ابراهیم زاده فعال کارگر وکودک وعضو شورای نمایندگان در کمیته پیگیری طی صحبت هایی در جمع خانواده عبدی و اعضای کمیته پیگیری ضمن محکوم کردن دستگاه قضایی مبنی بر بی توجهی برخواستهای صنفی اسماعیل عبدی که هیچ گونه اقدام امنیتی یا خلاف قانونی انجام نداده خواستارا آزادی بی قید وشرط عبدی شدند بهنام ابراهیم زاده در ادامه تاکید کرد که حق او آزادی است از روز شروع اعصاب غذا این معلم شریف 25 روز میگذرد و خبرهای نگران کنده به گوش میرسد مبنی بر اینکه حال عمومی اسماعیل عبدی روبه وخامت هست و دچار بیماری هایی از قبیل آفت فشار و غلظت خون و نارسائی کلیوی شده است مسوولان قضایی تا الان هیچ جوابی به خواستهای بر حق این معلم عزیز نداده اند بهنام ابراهیم زاده در بخشی از صحبت های خود خطاب به دستگاه قضایی و امنیتی تاکید کرده که اسماعیل عبدی جرمی مرتکب نشده ایشان نه اختلاس کرده نه دزدی تنها خواسته ایشان یک زندگی انسانی برای همه زحمتکشان هست و این یک خواسته صنفی بوده و ما فعالین کارگری از اعضای کمیته پیگیری حمایت خود را از اسماعیل عبدی اعلام میداریم و خواهان آزادی بی قیدوشرط او هستیم

جای معلم زندان نیست. جای او در کلاس درس هستبهنام ابراهیم زاده و اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در حمایت از اسماعیل عبدی معلم زندان

به امید آزادی همه زندانیان

 

جانباختن  عدنان معروفی راننده جرثقیل در تونل متروی تهران

بگزارش کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری  یکشنبە ۷؍۳؍۹٦عدنان معروفی اهل روستای خیرآباد کە بیشتر از پانزده سال از عمر خود را در تهران مشغول کارگری بود، در حین کار دچار سانحه شد و جان باخت. عدنان معروفی راننده جرثقیل در تونل متروی تهران بود به داخل کانال سقوط می کند و جانش را از دست می دهد. لازم به ذکر است که ایشان ۳۵ سال سن و صاحب دو فرزند بود.

نا امنی محیط کار یکی از چالشهای مهم کارگران در مراکز کار است. دولت و کارفرماها مسببین اصلی جانباختن کارگرانی هستند که در اثر نا امنی محیط کار جان خود را از دست میدهند.

 

عروسی در کتابخانه روستا!

کتابدار کتابخانه عمومی روستای سردوش مریوان جشن عروسی خود را در کتابخانه این روستا برگزار و هزینه مراسم عروسی خود را به خانواده‌های بی سرپرست تحت پوشش یک موسسه خیریه هدیه کرد.

 

از میان صفحات فیس بوک

 

صفحه فیس بوک نسرین رمضانعلی

اینجا شهر سنندج است!

اینجا انسانها، انسانیت را نگهبانی خواهند کرد!

پدر مقتول غمی گران بر دل دارد، اما نمیخواهد جان انسانی گرفته شود.

اینجا فعالین مدنی، کارگری، زیست محیطی، شخصیتهای مورد اعتماد مردم تلاش میکنند، تا برای همیشه احکام اعدام را محو کنند! اقدام پدر و اولیای دم ستودنی است، هر انسانی با دیدن این تصویر و با شنیدن این خبر در مقابل این تصمیم انسانی سرتعظیم فرود میآورد. باید به تمامی فعالین و سازماندهندگان این حرکتهای خسته نباشید گفت و گفت کارتان کارستان است!

انسانیت زنده است!

اعدام قتل عمد دولتی است!

 

بازهم نیروهای سرکوبگر مرزی بر روی کارگران بی دفاع کولبر شکلیک کردند!

ظهر روز پنج‌شنبە ٤ خردادماه، نیروهای سرکوبگر مرزی حکومت هار اسلامی بە سوی جمعی از کولبران در گردنە تەتە واقع در نزدیکی‌های روستای درکی مریوان تیراندازی کردە کە درنتیجە آن ٤ کولبر کشتە و زخمی شدند.

هویت سە کولبر زخمی شده توفیق مصطفایی ٤٥ ساله اهل روستای پیله مریوان، عدنان شهیدی اهل روستای بندول مریوان و هوشیار صحرایی اهل روستای ولینه مریوان می‌باشد. تاکنون هویت کارگر کولبر جانباخته دیگر اعلام نشده است.

هر روز جان صدها کارگر کولبر در خطر قرار میگیرد. یکی از خطرات ایمنی نبودن، کارسنگین کارگران کولبر است. اما ما شاهد هستیم روزانه نیروهای سرکوبگر با تیراندازی و کمین گذاشتن برای کارگران زندگی و جانشان را با مخاطره جدی روبرو کرده اند. کارگران کولبر باید تشکل خود را ایجاد کنند. تنها بدین وسیله است میتوانند با این شرایط پرخطر خاتمه دهند. مقابله با سیاست مافیائی منطقه آزاد تجاری حکومت را باید رسوا کرد.

 

ایسکرا  ۸۸۶