نوامبر ٢٠١٧

             

      

 

 

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

۱ آذر ۲۲ /  ۹۶نوامبر ۲۰۱۷

 

 

تهیه و نتظیم : عزیزه لطف الهی

 

 اخبارزلزله

لیلا الیاسی، مادری که در روستای تپانی دشت زهاب، در زمان زلزله به داخل خانه رفت و خودش را روی کودک سه ماه اش انداخت. نوزاد زنده ماند اما مادر و دو فرزند دیگرش زیر آوار جان باختند.

 

دایە سەڵتەنە

دایە سەڵتەنە مادر معلم مبارز فرزاد کمانگر در حال ارسال کمک های جمع ٱوری شدە، بار دیگر از همە مردم درخواست کمک رسانی بە مناطق زلزلەزدە کردە است.

 

استاندارد نبودن وسایل گرمایشی جان یک زن را گرفت

روز یکشنبه ۲۸آبان ۹۶ یک زن زلزله زده به دلیل استاندارد نبودن وسایل گرمایشی که به زلزله زدگان داده شده است، در این چادرها کشته شد.  تعدادی از این محرومان بر اثر گاز گرفتگی در چادرها کشته شده اند.

آخرین خبر رسیده از سنندج حاکی است که چند نفر به علت گاز گرفتی در چادرهای حلال امر در ثلاث باباجانی جان خودشان را از دست داده اند. هوای سرد مردم را به چادرها کشانده است و منواکسید کربن حاصل سوخت بد جان این محرومان را میگیرد.


نامه آتنا دائمی برای محمد نظری و دیگر زندانیان سیاسی

آتنا دائمی در نامه ای با عنوان : "نباید محمد نظری و امثال او را به حال خویش رها کنیم" چنین میگوید:

من به عنوان فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی از مردم شریف ایران، فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج از ایران و قشر روشنفکر جامعه خواستارم نسبت به وضعیت محمد نظری و همچنین دیگر زندانیانی همچون زینب جلالیان، زانیار و لقمان مرادی، سعید ماسوری، مریم اکبری منفرد و محسن و احمد دانشپور که مانند محمد نظری مورد نقض قانون محاربه قرار گرفته اند و همچنین تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی که سالهاست در سکوت و بی عدالتی محبوس شده اند توجه بیشتری داشته باشید و تمامی سعی خود را در جهت آزادی آنان به کار گیرید و آگاه باشیم که سکوت در برابر جنایت، خیانت به بشریت است.

 

مجروح شدن ۲۹ دانش آموز دختر در اصفهان به دلیل انفجار ظرف اسید

مدیر روابط عمومی مرکز فوریت‌های پزشکی اصفهان: به دنبال انفجار ظرف حاوی اسید در آزمایشگاه مدرسه‌ای در اصفهان، ۲۹ دانش آموز دختر مصدوم شدند.

 

خودسوزی زن جوان در خراسان شمالی باعث مرگش شد

بنا به اخبار منتشر شده در منطقه "رازوجرگلان" خود سوزی  یک زن جوان باعث مرگ او شد .

 

خودسوزی و مرگ دانشجوی رشته پرستاری

سه شنبه شب 23 آبان ماه جوان 21 ساله آران بیدگلی دانشجوی رشته پرستاری در ابتدای جاده مرنجاب اقدام به خودسوزی کرد. وی بلافاصله به بیمارستان سوانح سوختگی موسی بن جعفر اصفهان منتقل شد اما شدت سوختگی به حدی بود که متاسفانه جان خود را از دست داده.

 

لیلا میر غفاری

صبح روز یکشنبه ۲۸آبان۹۶ برای چندمین بار زندانی سیاسی و فعال مدنی لیلا میرغفاری به دلیل عفونتهای داخلی به بیمارستان تجریش برای مداوا مراجعه کرد.

اوکه ۸ آبان ۹۶ از زندان آزاد شده است از بیماریهای مختلف ناشی از عدم بهداشت در دوره محکومیت خود در محل نگهداریش در بیمارستان روانی تهران رنج میبرد.

دوران محکومیت لیلا غفاری در یک محل با بهداشت فوق العاده پایین به پایان رسید و از روز آزادی وی از عفونتهای داخلی در رنج است.

 

نازنین دیهیمی

نازنین دیهیمی متولد سال ۶۷ مترجم   در آستانه ۳۰ سالگی به دلیل حمله آسم درگذشت.

نازنین دیهیمی از ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ به اتهام اخلال در نظم عمومی و اقدام علیه امنیت ملی ۴ ماه حبس در زندان اوین روزگار گذراند. او چند روز پیش از آزادی ‌اش از زندان اوین اقدام به بازنویسی و کارگردانی نمایشنامه زن و مرگ در بند زنان زندان اوین و با بازی زندانیان سیاسی زن کرده بود.

نازنین دیهیمی، مترجم و ویراستار کار ترجمه را زیرنظر پدرش، خشایار دیهیمی، آموخت و از همان دوران دانشجویی کار ترجمه را با ترجمه‌ آثار ادبیات نوجوان آغاز کرد و سپس به ترجمه‌ آثاری در  علوم انسانی و ادبیات نمایشی روی آورد.

 

۲۵ نوامبر "روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان" روز اعتراض به قوانین ضد زن است

روزشنبه ۲۵ نوامبر که امسال با چهارم آذر مصادف شده، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است. تاریخچه این روز مهم جهانی به فعالیت سیاسی چهار خواهر میرابال علیه دیکتاتوری جمهوری دومینیکن و مخالفت با دیکتاتور وقت رافائل تروخیو بر میگردد. قتل وحشیانه سه نفر از خواهران میرابال در روز ۲۵ نوامبر، باعث شد روز کشته شدن آنها، از سال ۱۹۹۱ به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شود و شورای عمومی سازمان ملل متحد در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۹ نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کند.

در کنار "هشت مارس؛ روز جهانی زن" و تاثیرات گسترده این روز در موقعیت زن در جوامع مختلف، روز ۲۵ نوامبر می تواند روزی برای یادآوری عزم سراسری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در دنیا مورد توجه قرار بگیرد. هر ساله در سراسر جهان، نهادها و سازمانهای مدافع حقوق زنان، فعالین اجتماعی و همه انسانهایی که یک جامعه بدون خشونت را شایسته انسان می دانند، این روز را فرصتی مهم برای تاکید بر حذف خشونت و عوامل تولید و بازتولید کننده خشونت علیه زنان میشمرند و با انجام فعالیت های مختلف، مبارزه برای رهایی زنان را قویتر پیش می برند.

به همین مناسبت هر ساله انقلاب زنانه به همه فعالین جنبش نوین رهایی زن، فعالین دانشجویی، فعالین کارگری، دیگر فعالین اجتماعی و همه انسانهای آزادیخواه و برابری طلب، فراخوان حرکت های اجتماعی در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان میدهد. با توجه به موقعیت بسیار ضد انسانی حاکم در جامعه ایران و با توجه به فشار مضاعفی که زنان بدلیل جنسیت شان در ایران متحمل می شوند، شاهد قویتر و گسترده تر شدن جنبش های اعتراضی علیه وضعیت موجود در ایران هستیم و با توجه به افزایش موج استقبال ها در سالهای اخیر از روز ۲۵ نوامبر، این روز می رود که به یک روز مهم در تقویم مبارزاتی جنبش نوین رهایی زنان در ایران تبدیل شود.

در چند سال اخیر، با توجه به حساسیت بالای موضوع خشونت علیه زنان، فعالیت های جهانی حول این محور، از یک روز به 16روز، تحت عنوان جهان نارنجی ( از روز 25 نوامبر تا 10 دسامبر)، گسترده شد تا فعالین فرصت بیشتری برای پرداخت به این موضوع مهم داشته باشند.

در یکسال گذشته و از 25 نوامبر 2016 تا کنون، در ایران تلاش های زیادی توسط جنبش نوین رهایی زن برای عقب راندن قوانین و فرهنگ مذهبی و سنتی حاکم انجام گرفته شده است و محورهایی همچون حجاب اجباری، تفکیک جنسیتی، ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران، دوچرخه سواری زنان و تعرض و آزار و تجاوز جنسی، محورهای تقابل و جدال جامعه با حاکمیت و شرایط حاکم بوده است. زنان و مردان برابری طلب با تلاش بیوقفه، به چالش حجاب اجباری، تفکیک جنسیتی و محدودیت های وسیع زنان در سطح جامعه، بخصوص در اماکن عمومی پرداخته، عملا ارزشهای تحمیل شده حاکمیت بر زنان را بصورت وسیعی زیرپا گذاشته و اعتراض خود نسبت به قوانین و فرهنگ طبقه حاکم را بوضوح و به اشکال مختلف نشان دادند.

در ماههای اخیر و با براه افتادن کمپین جهانی علیه آزار و تجاوز جنسی که مشخصا نگاه کالایی به زنان بعنوان یک نوع ابزار ارضای جنسی را مورد اعتراض قرار میدهد، بخش وسیعی از زنان و بخش پیشرو جامعه، قوانین نرینه سالار که بر پایه دین و شریعت اسلام بنا شده است را مورد چالش و اعتراض شدید قرار داده است. این بخش پیشرو جامعه بر این باور است که تعرض، آزار و تجاوز جنسی، هم در محیط زندگی و هم در محیط کار و تحصیل و در بخشهای مختلف جامعه به اشکال مختلفی وجود دارد و بصورت روانی و جسمی، زنان زیادی را بصورت آشکار و پنهان مورد حمله و آسیب قرار میدهد.

هر انسان منصفی میداند قوانین و شرایطی که در ایران حاکم است حرمت انسانی زنان بعنوان یک انسان مستقل، آزاد و انتخابگر را مداوما لگدمال میکند. حتی امروز در سطح بین المللی هم گفتمان برجسته تری از شرایط بد زنان در جامعه ایران است؛ در آمار اخیر ارائه شده، ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی رتبه چهارم در بدترین کشورها برای زنان را بین 144 کشور را در سال 2017 کسب کرده است.

انقلاب زنانه معتقد است خشونت علیه زنان در ایران، یک خشونت نهادینه قانونی، دولتی و سیاسی است و مسئولیت آن با حکومتی است که با تقویت قوای سه گانه مققنه، اجراییه و قضائیه تلاش میکند حلقه فشار بر زنان را تنگ تر و تنگ تر کند.

بهمین مناسبت انقلاب زنانه از همه فعالین جنبش های اعتراضی اعم از زنان، دانشجویی، کارگری، دفاع از زندانیان سیاسی، دفاع از حقوق کودکان و دفاع از محیط زیست میخواهد که روز 25 نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را به روز مبارزه با ریشه های خشونت علیه زنان و به یک روز اعتراضی علیه وضعیت موجود در محل تحصیل، کار و زندگی خود تبدیل کنند.

با توجه به فرا رسیدن ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان، و 16 روزی که از 25 نوامبر تا 10 دسامبر به جهان رنگ نارنجی زده و هشدار از وجود خشونت علیه زنان داده شده است، انقلاب زنانه راهکارهایی عملی و علنی که میتوان در داخل ایران بکار گرفت را بشرح زیر پیشنهاد میدهد:

1. راه اندازی ستاد هماهنگی و برنامه ریزی 25 نوامبر در بین فعالین پیشرو جنبش های مختلف در محل تحصیل، کار و زندگی.

2. راه اندازی گفتمان وسیع، تبلیغات و سازماندهی در سطح شبکه های اجتماعی برای فضاسازی و حرکت سراسری و فراخوان به مشارکت حداکثری در بین جنبش زنان، دانشجویان و جامعه.

پایدار نگه داشتن گفتمان بر سر مبارزه با خشونت علیه زنان در شبکه های اجتماعی با ارسال پیامهای حمایتی تصویری بصورت عکس و ویدئو، پیام های حمایتی صوتی و دست نوشته ها و تجربیات، گزارشات و مقالات با طرح مطالباتی علیه آزار جنسی، علیه حجاب اجباری و علیه تفکیک جنسیتی، علیه قوانین نوشته و نانوشته محدودیت فردی و اجتماعی زنان، علیه هر نوع خشونت روحی و روانی، جسمی و جنسی بر زنان.

3. تهیه و تنظیم یک بیانیه از طرف فعالین عرصه های اجتماعی با تاکید بر الزام تصویب قوانین منع خشونت علیه زنان، تصویب قوانین حمایت از قربانیان خشونت، آزار و تعرض روحی روانی، جسمی و جنسی، و تاکید بر اعتراض سراسری بر هر عاملی که خشونت علیه زنان را در جامعه تولید و بازتولید میکند.

4. برگزاری برنامه های مختلف همچون سمینار، کنفرانس، پخش فیلم، اجرای تاتر، میزگرد، بحث آزاد، نمایشگاه عکس، در محل تحصیل، کار و زندگی و دعوت از فعالین پیشرو جنبشهای اعتراضی اعم از زنان، دانشجویی، کارگری، دفاع از حقوق کودکان و دفاع از محیط زیست و فراخوان به مشارکت حداکثری زنان، دانشجویان و دیگر بخشهای جامعه.

5. تهیه طومارهایی با خواست فوری توقف خشونت علیه زنان، جمع آوری امضاء و ارسال آنها به نهادها و سازمانهای دولتی و به راه انداختن گفتمان بر سر اینکه دولت و سازمانهای دولتی موظف اند در این راستا اقدامات جدی در دستور کار خود قرار دهند.

6. در صورت امکان برگزاری تظاهرات و یا تجمعات اعتراضی با پلاکاردها و بنرهایی که نشان از اعتراض به خشونت علیه زنان باشد.

8. تئاتر خیابانی و یا فلش موب با موضوع اعتراض به خشونت علیه زنان.

7. میز کتاب یا میز اطلاعاتی در محل تحصیل، کار و زندگی با اطلاع رسانی از میزان خشونت علیه زنان در ایران و جلب حمایت مخاطبین از زنان در ایران.

10. فراخوان به هنرمندان و سینما گران و ورزشکاران شناخته شده برای مشارکت در این اعتراض سراسری، ساخت کلیپ ها، سرودن اشعار، ارسال پیام هایی که حساسیت مخاطبین را به موضوع خشونت علیه زنان را برانگیزد.

11. حمایت وسیع از زنان پیشرو و مبارزی چون آتنا دائمی که در زندان بسر می برند و در سطحی شدیدتر متحمل خشونت قانونی در ایران می شوند.

12. مشارکت سراسری در طوفان توییتری شنبه 4 آذر 96، بمناسبت روز 25 نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

انقلاب زنانه از همه شما که در محل تحصیل، کار و زندگی اقدامی را انجام میدهید میخواهد، گزارش کتبی، عکس و فیلم از برنامه خود را وسیعا پخش کنید و یک نسخه به انقلاب زنانه ارسال کنید تا به انتشار فعالیت های شما وسعت بخشد.

همراهان گرامی به یاد داشته باشید که تنها با مبارزه جمعی، متشکل، هدفمند و سازماندهی شده که بر پایه مواضع آزادیخواهانه و برابری طلبانه ، سکولار و انسان محور باشد میتوانیم یک جامعه آزاد، برابر و عاری از هرگونه خشونت علیه زنان و دیگر اقشار جامعه را تضمین کنیم.

به انقلاب زنانه حتما بپیوندید، این ضرورت امروز ماست.

انقلاب زنانه


23آبان96
22نوامبر2017

 

ایسکرا  ۹۱۱