نوامبر ٢٠١٧

             

      

 

 

اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

 

۲۴ آبان   ۱۵/  ۹۶ نوامبر ۲۰۱۷

 

 

تهیه و نتظیم : عزیزه لطف الهی

 

انتقال ١٦زن و دست كم ٦ كودك به بند زندان اوين

انتقال تعداد زيادی از زنان و كودكانى كه دولت جمهوری اسلامی انها را جز خانواده های داعشيان مينامد در بخش ساخته شده ای در زندان اوين زنان و كودكاني محبوس شده اند كه به اتهام همسر و فرزند بودن يك داعشی در مكانی فاقد هوا خوری و در و پنجره های بسته نگه داری ميشوند و صدای گريه اين كودكان تمام ساختمان را پركرده است. اين خانواده ها در بخشی جدا از بند نسوان اوين نگه داری ميشوند.  بنابر گزارشات رسيده تمامی زنان و كودكان منتقل شده به ابن زندان از شهروندان ساكن غرب كشور هستند. اين حركت غير انسانی را قويا محكوم ميكنيم. جای كودكان وزنان به جرم اينكه پدر ويا همسرانشان داعشی باشند زندان نيست.

احضارپرستو فروهر

 نویسنده و فعال حقوق بشر با انتشار یادداشتی به مناسبت نوزدهمین سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز ۷۷اعلام کرده است سه روز پس از سالگرد قتل پدر و مادرش، داریوش و پروانه فروهر، او باید در دادگاه از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام حاضر شود.

پرستو فروهر در قسمتی از متن سرگشاده ای نوشته است: "در رابطه با ممنوعیتی که سال‌هاست بر این بزرگداشت تحمیل می‌شود چند ماه پیش از طریق وکیلم شکایتی به کمیسیون اصل نود مجلس کردم. پیگیری‌های هنوز به نتیجه نرسیده است. در سفر پیش رو این شکایت را نیز دنبال خواهم کرد."

پرستو فروهر در پایان تاکید می کند، و با این‌همه همچنان باور دارم که تنها در تداوم ایستادگی و پافشاری بر دادخواهی می‌توانیم به شکستن این تله امید بندیم، و سهم خود را در ساختن زندگی به تحمیل‌های حاکمان و ترس‌ها و ضعف‌های خود وا ندهیم. دادخواهی مسئولیتی‌ است جمعی و مدنی؛ اما وقتی بار این مسئولیت بر زمین می‌ماند، ضرورت برداشتن آن هم بزرگتر است.

 

روز یکشنبه چهاردهم آبان‌ماه، فرزانه سامی در بیمارستان سردشت به دلیل قصور پزشکی جان باخت.

فرزانه سامی برای زایمان به بیمارستان مراجعه کرده بود. یکی از نزدیکان خانواده سامی گفت چند روز قبل، فرزانه سامی برای عمل زایمان به بیمارستان سردشت مراجعه که هنگام انجام عمل زایمان به دلیل قطع یکی از رگ‌‌هایش دچار خونریزی داخلی می‌شود.

وی اظهار داشت: خانواده سامی بنا به تصمیم پزشکان بیمارستان سردشت، فرزانه را به بیمارستان خمینی ارومیه منتقل و در آنجا بستری می‌کنند. به گفته او، هم‌اکنون نوزاد فرزانه سامی در سلامت بسر می‌برد، اما فرزانه به دلیل شدت خونریزی ناشی از خطای پزشکی پس از چهار روز بستری در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

 

مژگان باقری، دبیر مطالعات اجتماعی و فعال صنفی معلمان

چند روز پیش، فیلم قبل از خودکشی دو دختر اصفهانی را دیدم. این بار نه از سکوت دختران که از بی‌خیالی و آرامش‌شان شوکه شدم. چه کسی باور می‌کند نوجوانانی که قرار است تا چند دقیقۀ دیگر بمیرند اینقدر بی‌خیال و با خنده و شوخی حرف بزنند؟ انگار دارند به پارک می‌روند یا سینما یا بازار. ولی آن‌ها داشتند می‌رفتند که بمیرند، به همین سادگی. هیچ مادۀ توهم‌زایی هم مصرف نکرده بودند. به نظرتان ترسناک نیست؟ اینکه دو نوجوان آنقدر زندگی برایشان پوچ و بی‌ارزش باشد که اینگونه مشتاقانه به آغوش مرگ بروند، ترسناک نیست؟ آنقدر زندگی برایشان مسخره است که سر راهشان قبل از مردن تصمیم می‌گیرند دستشویی هم بروند!

واقعیت این است که آن دختران اصفهانی سال‌ها قبل مرده بودند: در خانه‌های خالی از روح سبز زندگی، در کلاس‌های خشک و کسالت‌آور مدارس و در جامعۀ بی‌نشاطی که قوانین سخت و خشن و پادگانی آن همچون شمشیر داموکلس بر فراز سر مردمش می‌چرخد. اما ما اجساد آن‌ها را وقتی خود را از پل پرتاب کردند دیدیم. چون کور بودیم. چون کور هستیم و نمی‌دانیم که اینگونه شیون کردن برای یک گربه به هیچ عنوان هیچ ربطی به مسئلۀ حیوان‌دوستی ندارد بلکه فقط به خالی شدن روح یک انسان از مفهوم و محتوای زندگی مربوط می‌شود. هانیۀ توسلی مشتی است نمونۀ خروار.

روزانه هزاران نفر از این مردگان متحرک برای ما فیلم می‌سازند، کتاب می‌نویسند، قانون وضع می‌کنند، هزاران نفر از این مردگان به عنوان معلم و دانش‌آموز به مدرسه می‌روند و . خلاصه جامعه پر شده از اجساد متحرکی که از کنار هم عبور می‌کنند و گاهی هم از شدت استیصال، خود را از بالای پل پرت می‌کنند.

آیا این ترسناک نیست؟ تمام زنگ‌های خطر به صدا درآمده‌اند و ما همچنان خود را به خواب زده‌ایم. ما یعنی سیاستمداران، نویسندگان، روشنفکران، صدا و سیما و از همه مهم‌تر آموزش و پرورش. مقصر جلوه دادن شبکه‌های ماهواره‌ای و بازی‌های کامپیوتری دیگر بس است. از خودمان شروع کنیم.

 

بی حسی بدن ۹ دانش آموز دختر در ایذه بر‌اثر تزریق واکسن

۹  دانش آموز اهل منطقه نوترکی بر اثر تزریق واکسن راهی بیمارستان شدند.

بر اثر تزریق واکسن کزاز و دیفتری در یکی از مدارس منطقه نوترکی ۹ دانش آموز دختر دچار بی‌حسی اندام تحتانی بدن شدند و به بیمارستانی در ایذه منتقل شدند

 

ترک تحصیل دختران زیلایی به دلیل نداشتن مدرسه و هزینه تحصیل

خبرگزاری هرانا دانش آموزان دختر منطقه زیلایی شهرستان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل عدم وجود مدرسه مجزا و همچنین نداشتن هزینه تحصیل در مدارس شهری، مجبور به ترک تحصیل شده اند.

 

ایسکرا ۹۱۰