دسامبر ۲۰۱۶

   

  

نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان

 

 

نسان نودینیان، نسرین رمضانعلی

 

افزایش تهدید امنیتی علیه فعالین مدنی

مریوان؛ یکی از اعضای اصلی کارزار "نه به تانکر مرگ" با نام سامان کریمی به دادگاه کیفری دو شهر مریوان احضار گردید.

بوکان؛ اوایل هفته جاری ماموران اطلاعاتی بوکان با یورش به روستای "قره‌گل" از توابع بخش سیمینه، سه تن را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی انتقال دادند. هویت یکی از جوانان بازداشتی، "هیوا قادری‌اقدم" اعلام شده است.

 

شلیک به کارگر کولبر

شنبە ٢٧ آذرماە  اکرم رمضانی کارگرکولبر در مرز ثلاث باباجانی از سوی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی مورد اصابت گلولە قرار گرفت که در نتیجە منجر بە مجروح شدن وی شد. اکرم رمضانی اهل روستای "ازگلە" شهرستان ثلاث باباجانی بودە است.

 

محکومیت سحر فیضی به ١٨ماع زندان

بیست و نهم آذرماه، دادگاه انقلاب شهرستان سقز برای سحر فیضی  حکم ١٨ ماه زندانی تعزیری صادر کرد. سحر فیضی به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" دستگير و زنداني شده است. سحر فیضی دانشجوی دانشگاه تبریز روز ٢٣ تیرماه امسال از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در منزل پدری‌اش در سقز بازداشت و چهارماه بعد با تودیع وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود.

 

تعداد ٣٠٠هزار کولبر نیازمند شغل و بیمه

خبرگزاری هرانا ـ کولبران دارای خانوارهای پرجمعیت و فاقد شغل و زمین کشاورزی هستند، پس به ناچار تن به این کار داده و به کول‌بری می‌پردازند. اگر دولت بابت ٣٠٠ هزار نفر کول‌بر شغل تعریف کند و آنان را تحت پوشش بیمه قرار دهد، آنان به این کار دست نمی‌زنند. تقریباً از ٢٠ سال پیش اشتغالی به نام کولبری در مناطق غرب کشور ایجاد و به تدریج رواج یافت. به‌طوری‌که در برخی از مناطق اقتصاد ٨٠ درصد از این خانوارها را تشکیل می‌دهد. یک وکیل دادگستری احمدی نیاز میگوید: کو‌لبری کاری اجباری ناشی از بیکاری و عدم توسعه اقتصادی اجتماعی مناطق مرزی غرب کشور است. اجناسی که کولبران حمل می‌‌کنند غیرقانونی نیستند. بیشتر اجناسی که کو‌لبران حمل می‌کنند، اجناس مصرفی خانگی یا قطعات یدکی خودرو و یا کالاهایی است که در داخل کشور مصرف می‌شوند. کولبر به ماهیت این کالاها توجهی ندارد بلکه بر کالایی که در قبال آن مزدی دریافت می‌کند نگاه می‌کند. کولبر مسئولیت تامین و تهیه محتوا و ماهیت کالایی که حمل می‌کنند را ندارد و فقط مسئول سالم انتقال دادن حجم کالایی هستند که جابه‌جا کردن به آنها سپرده شده است. احمدی‌نیاز افزود: از سوی دیگر، کول‌بر برای امرار معاش جان خود را به خطر می‌اندازد به‌طوری‌که تعدادی از آنان بر روی تله‌های انفجاری رفته یا از ارتفاع سقوط کرده و یا در برخورد با مین‌های کاشته شده در نوار مرزی که جهت کنترل و حفاظت از مرزهای کشور است مجبور به امرار معاش هستند که حاکی از بی‌گناهی کولبران است.

 

ایسکرا  ۸۶۳