دسامبر ۲۰۱۶

             

  

 اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

  

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

 

زنان فقرزده ناگزیر از رها کردن نوزادانشان می شوند

فقر و محرومیت مادران در ایران باعث شده تا مجبور به رها كردن فرزندان خود و تحمل فشار سنگین روحی آن گردند. زیبا مجرب، مسئول دفتر کودکان بی‌سرپرست گفت: "ماهانه ۶۰ کودک رها شده در مشهد تحویل بهزیستی می شود..."

 

کاهش ولادت، فوت و ازدواج / افزایش طلاق

مدیرکل ثبت احوال استان از کاهش ۷درصدی ولادت و افزایش ۶ دهم درصدی طلاق در ۸ ماه گذشته خبر داد.به گزارش صدا وسیما مرکز کردستان، مدیر کل ثبت احوال استان روز دوشنبه ۲۹ آذر در جمع خبرنگاران استان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۰ هزار و ۷۷۲ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشبه سال قبل ۷ دهم درصد کاهش نشان می دهد.

محسن آقایی افزود: در همین مدت ۲هزار و ۶۵۵ واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ دهم درصد افزایش نشان می دهد. وی افزود: شهرستانهای قروه، سقز، مریوان بیشترین و سروآباد و بیجار و بانه کمترین میزان طلاق در استان را به خود اختصاص داده اند. مدیر کل ثبت احوال استان همچنین افزود: شهرستانهای سروآباد، بیجار وقروه کمترین و بانه، مریوان ودهگلان بیشترین واقعه ولادت را به ثبت رسانده اند. آقایی با اشاره به وقوع ۱۴ هزار فوت در ۸ ماه نخست سالجاری افزود: نرخ فوت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳درصد کاهش داشته است.

 

مادران قیام در مراسم سالگرد مصطفی كریم بیگی

جمعی از مادران قیام روز جمعه ۲۶ آذر ۹۵، هفتمین سالگرد مصطفی کریم بیگی، را بر سر مزارش برگزار کردند. مصطفی کریم بیگی، روز ۶ دیماه، در جریان اعتراضات سال ۸۸، در حوالی خیابان نوفل لوشاتو از سوی نیروهای امنیتی مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت و جان سپرد.این مراسم، ماموران بدون اطلاع و حضور اعضای خانواده، پیكرش را در خارج از تهران دفن کردند. او را در پزشکی قانونی کهریزک پیدا کردند، هیچ اطلاعی از وی نداشتند. این مراسم به دلیل تهدیدهای امنیتی، كمی پیش از موعد، برگزار شد. در این مراسم جمعی از مادران ، بستگان او و مدافعان حقوق‌بشر شرکت داشتند. خانواده وی، تا روز ۲۱ دیماه كه عکس

 

اعتای جایزه ساخاروف به دو دختر ایزدی

نادیا مراد و لمیا یشار دو دختر ایزدی که از دست داعش نجات پیدا کرده بودند روز سه شنبه گذشته در مراسمی در پارلمان اروپا در ستراسبوک جایزه ساخارف که به ارزش ۵۰ هزار یورو می باشد را دریافت کردند. نادیا مراد و لمیا یشار اعلام کردند که این جایزه را به کسانی که احتیاج داشته باشند می بخشند.

 

نگاه ضد کودک دبیر مجمع زنان فرهیخته

دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی می گوید: "در مناطق گرمسیر دختران می‌توانند زود ازدواج کنند" زهرا سجادی٬ دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی درباره ازدواج دختربچه‌ها گفته است: برای همه نمی‌توان یک نسخه پیچید. در اقلیم‌های گرمسیر برخی می‌توانند در سن ۱۳ سالگی و حتی پایین‌تر آمادگی ازدواج داشته باشند. زهرا سجادی در واکنش به تلاش برخی نمایندگان برای اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی و ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال گفته " این تلاش‌ها از پایه کار اشتباه و بیهوده‌ای است و بی‌توجهی به فتواست." او گفته که "آن‌ها گمان می‌کنند با جو سازی و گفت‌و گو می‌توانند نظر یک فقیه را تغییر دهند این اشتباه است." مکارم شیرازی در خصوص ازدواج دختران زیر ۱۳ سال که با اذن ولی و مجوز دادگاه انجام می شود، پاسخ داده و گفته است که: "من این اجازه را نمی دهم. ممکن است در گذشته ها نیز جایز بوده باشد اما الان به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد."

 این در حالی است که ازدواج کودکان در حال حاضر ۴۳ هزار مورد ازدواج دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جدا شده یا بیوه شده‌اند.

اظهارات زهرا سجادی عقب مانده تر از فتواهای مکارم شیرازی در رابطه با سن ازدواج است.

اگر مکارم شیرازی طی سالهای گذشته و در اثر واکنشهای اعتراضات اجتماعی مردم ناچار به چنین فتوایی شده است اما زهرا سجادی همچنان بر طبل ضد کودک قوانین عصر حجری ازدواج کودکان در سنین پایین می کوبد.

 

زن‌ستیزی در سینما و تلویزیون ایران، استمرار یک رویه

مهران مدیری، اخیرا در برنامه طنز تلویزیونی "دورهمی" با تمسخر مردانی که حق طلاق به همسرشان می‌دهند، آن‌ها را "جوگیر" نامید. اظهارات او با واکنش‌ کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. تمرکز این واکنش‌ها بیشتر بر به رسمیت شناختن حق طلاق برای زنان بود. اما مساله فقط به تمسخر گرفتن این حق در یک برنامه رسمی تلویزیونی نیست؛ بلکه این اظهارات پیوستگی تاریخی با موج زن‌ستیزانه سینما و تلویزیون در جمهوری اسلامی دارد. مهران مدیری، زن را مطابق آنچه که در ساخته‌های گذشته‌اش وجود داشت تصویر کرد و با این اظهارات، مهر تایید دیگری بر موج زن‌ستیزانه سینما و تلویزیون جمهوری اسلامی گذاشت.

 


ایسکرا 
۸۶۳