دسامبر ۲۰۱۶

             

 

   اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

 

 

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

 

زینب جلالیان

یک نهاد بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر کارزار توقف نقض حقوق دوازده زندانی سیاسی از سراسر جهان را آغاز کرد .سازمان عفوبین‌الملل، زینب جلالیان از فعالین سیاسی را به عنوان زندانی سال انتخاب کرده است .انتخاب این زینب ٣٤ ساله به عنوان تنها نماینده از زندانیان سیاسی ایران در آستانه دهم دسامبر( بیست آذرماه) روز جهانی حقوق ‌بشر صورت می‌گیرد .اعضا و داوطلبان عفوبین‌الملل در سراسر جهان میلیون‌ها نامه برای توقف نقض حقوق اولیه این زندانی می‌نویسند .بهمراه این فعال سیاسی دربند که به بیماری "ناخنک" مبتلا گشته، یازده فعال دیگر از کشورهای جهان نیز معرفی شدند.

سازمان ملل متحد در سال جاری رایی صادر کرد که به موجب آن دولت ایران باید هرچه سریع‌تر، زینب جلالیان را آزاد کند و به او بابت بازداشت غیرقانونی، شکنجه و آزار و حبس خلاف حقوق بشر، غرامت بپردازد. زینب جلالیان اهل شهرستان ماکو است و در اسفندماه سال ٨٦ در شهر کرمانشاه بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را به اتهام "محاربه" و عضویت در یکی از احزاب کُردی از سوی دادگاه انقلاب ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم کرد. به نقل از کردپا.

 

خود سوزی

درکامیاران زنی به اسم نگین بید خام بخاطر مشکلات خانوادگی دست به خود سووزی زد و بعد از یک روز بستری شدن در بیمارستان اصفهان جان خود را از دست داد.

  اختلافات خانوادگی در دو دهه اخیر به دلیل آگاه شدن زنان از حقوق فردی و اجتماعی خویش افزایش چشمگیری داشته است.

هنجارهای هر جامعه ارزش ها و قواعد رفتار، از ریزترین و خصوصی ترین تا کلان ترین آنها را از گذشته تا آینده ترسیم می کند و اگر فردی از این قوانین تخطی کند، با واکنش های شدید محیط خویش روبه رو می شود و از آنجا که فرد توان هنجارشکنی ندارد، در رویارویی با معضل خود به راه های مختلف از جمله خودآزاری متوسل می شود

 

شهلا محمدیانی زندانی سیاسی اهل مهاباد محبوس در زندان تبریز

شهلا محمدیانی ۲۸ساله در تاریخ شانزدهم مهر ماه سال گذشته در شهر مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات همان شهر منتقل شد. وی مدت ۶۷ روز در سلول های انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات مهاباد تحت بازجویی و شکنجه بوده است. شهلا محمدیانی ۲۸ آذرماه ۹۴در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام عضویت در یکی از احزاب کرد و تبلیغ علیه نظام به ۴سال حبس تعزیری محکوم شد، این زندانی سیاسی حدود ۱۰ ماه است که در زندان تبریز بسر می برد. وی مدت چهارماه را در زندان مهاباد گذراند و سپس با حکم قضایی به زندان تبریز منتقل شد. اوهم اکنون در زندان مرکزی تبریز دوران محکومیت خود را سپری می کند.

هیمن محمدیانی برادر شهلا در این باره به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفت؛ خواهرم شهلا هیچگونه ارتباطی با احزاب کرد نداشته و علیه او پرونده سازی کردند.

وی همچنین گفت که آن شب ماموران ساعت یک و نیم بامداد وارد خانه ما شدند و همان شب تمام وسایل منزل را بهم ریختند اما پدرم از آنها حکم خواست ولی بدون مجوز وارد منزل ما شدند و خواهرم را با زور بردند و آن موقع پدرم مقاومت کرد و ماموران او را هُل دادند و به پدر پیرمان بی حرمتی کردند.

او ادامه داد؛ خواهرم به حدی شکنجه شده بود که متاسفانه کِتف سمت چپ او قدرت کاری را ندارد. ۴سال حکم برای شهلا بسیار ناعادلانه غیر منصفانه است.

 

نشست خبری "جنبش زنان آزاد" درخواست آزادی سارا آکتاش

گروهی از زنان عضو "جنبش زنان آزاد" طی یک نشست خبری در شهر آمد، خواهان آزادی سارا آکتاش شدند که چند روز پیش توسط نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر شد. در این نشست خبری که در دفتر نمایندگی حزب مناطق دمکراتیك در شهر آمد برگزار شد علاوه بر اعضای جنبش زنان آزاد، نمایندگان گروه مادران صلح نیز حضور داشتند. یکی از سخنرانان در این نشست دستگیری سارا آکتاش را حمله به زنان خواند و گفت: "سارا آکتاش، لیلا آکات آتا و دیگر نمایندگان و فعالان دربند مایه افتخار مردم کردستان هستند."

او گفت زنان کردستان در برابر سیاست پاکسازی دولت ترکیه و اتهامات دروغینی که به دستگیر شدگان نسبت می‌دهد سر خم نخواهند کرد. سارا آکتاش از اعضای جنبش زنان آزاد بود که پس از دستگیری از سوی رسانەهای ترکیه به عنوان نماینده ك.ج.ك در ترکیه معرفی شد.

 

دوچرخه‌سواری زنان عراقی

دوچرخه‌سواری زنان عراقی با هدف شکستن تابوهای اجتماعی در عراق برگزار شد. قانونی مبنی بر منع زنان از دوچرخه‌سواری وجود ندارد ولی به دلایل عرفی و سنت‌های عقب مانده، به ندرت زن دوچرخه‌سوار در خیابان‌ها دیده می‌شوند. برخی زنان عراقی تصمیم گرفته‌اند تابوهای اجتماعی را بشکنند.

 

 کم کاری پزشکان باعث مرگ یک زن باردار شد

کم توجهی و قصور پزشکی در بیمارستان قدس شهر پاوه باعث مرگ یک زن باردار شد .

مرضیه شکری اهل نوسود که به بیمارستان قدس شهر پاوه مراجعه نموده پس از عمل سزارین وی و تولد بچه وضعیت بیمار رو به وخامت رفت و روز بعد به دلیل عدم تلاش کادر پزشکی جهت احیاء و عدم انتقال وی به بیمارستان کرمانشاه این زن جان خود را ازدست داد

 

صاحب‌امتیاز خبرگزاری "ژنها" بازداشت شد

خبرهای رسیده حاکی از این‌ست که صاحب‌امتیاز خبرگزاری JINHA و نیز صاحب‌امتیاز اسبق این خبرگزاری بازداشت شده‌اند. پلیس تر کیه با حمله به منازل کادار گوزواغلو و آیجان چاکر، صاحب‌امتیازهای کنونی و اسبق خبرگزاری JINHA، آن‌ها را دستگیر و روانه نهادهای امنیتی نمود‌ه‌اند. هنوز از محل دقیق نگهداری آنان خبری در دست نیست. پلیس آ.ک.پ نیز تاکنون خبری در این زمینه ارئه نکرده است.

 

ایسکرا   ٨٦۲